Повернення майна та коштів у справах про порушення митних правил

Трапляється, що у наслідок свого незнання правил перетинання державного кордону, або через нехтування цими правилами особам конфіскують майно. Про це “митники” складають постанову про порушення митних правил і описують конфісковане майно. Але, службовці митниці часто зловживають своїми правами, саме тому варто знати законодавчі приписи, що регулюють ці відносини.

Порушення митних правил

Порушення митних правилПорушення митних правил – це адміністративне правопорушенням, котре являє собою протиправні, винні (умисні або необережні) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений Законами України порядок перетинання кордону та переміщення через нього товарів і транспортних засобів, та за які встановлена відповідальність у Митному Кодексі України.

Суб’єкти, що несуть відповідальність за порушення митних правил можуть виступати:

 • громадяни, які досягли 16-ти річного віку на момент вчинення митного правопорушення;
 • посадові особи підприємства, що виконують посадові обов’язки.

За порушення митних правил і вчинення правопорушення службова особа митниці може накласти на вас такі види санкцій:

 • попередження
 • штраф
 • конфіскація товарів, автомобіля, коштів;
 • попередження;
 • штраф;

Найбільш важким вважається саме конфіскація, оскільки вона несе найбільші втрати для володільця майном. Конфіскація товарів – це вилучення безпосередніх предметів порушення мит­них правил, товарів із спеціально виготовленими сховищами (тайни­ками), що використовувалися для приховування безпосередніх пред­метів порушення митних правил від митного контролю, транспорт­них засобів, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Як повернути конфісковане майно

Згідно з положенням ч. 3 ст. 528 Митного кодексу, у разі якщо за результатами перевірки законності та обґрунтованості постанови суду у справі про порушення митних правил ця постанова буде скасована, а справа закрита, або адміністративне стягнення за порушення митних правил буде змінено -конфісковані товари, транспортні засоби, сума штрафу або її відповідна частина повертаються особі, яка притягалася до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, або її представникові.

Повернення конфіскованого на митниці майноЯкщо конфісковані товари, транспортні засоби неможливо повернути в натурі, повертається їхня вартість за вирахуванням сум належних митних платежів за ставками, що діяли на день конфіскації. Повернення грошових коштів, здійснюється Державною казначейсько службою України. Також необхідно враховувати, що повернення за рішенням суду конфіскованої (вилученої) іноземної валюти здійснюється у валюті платежу, яка була зарахована до державного бюджету, або за заявою одержувача у гривневому еквіваленті за офіційним обмінним курсом Національного банку України відповідно до законодавства.

Коли майно описане державним виконавцем на момент скасування рішення суду про конфіскацію продовжує зберігатися органом доходів і зборів, таке повернення здійснюється відповідним державним органом доходів і зборів з обов’ язковою участю державного виконавця.
Якщо майно, щодо якого скасоване попереднє судове рішення про конфіскацію, продано, то власнику такого майна, або його уповноваженій особі повертаються кошти, одержані від реалізації цього майна.

Конфіскація майна по 471 Митного Кодексу України

Перетинаючи митний кордон потрібно враховувати, що є певні обмеження стосовно кількості та переліку товарів, які можна перевезти через полосу “зеленого коридору”. Якщо “митник” під час перевірки Вашого авто виявив обмежені чи заборонені товари, то він вправі скласти протокол про порушення митних правил по статті 471 Митного Кодексу України.

Статтею 471 МК передбачено, що порушенням порядку перетину митного контролю в зонах спрощеного контролю “зелений коридор” карається накладенням штрафу в розмірі ста неоподатнованих мінімумів доходів громадян, а також конфіскацією товарів, якими було вчинено порушення правил.

Відповідальність за цією статтею настає у таких випадках:

 • переміщенням з приховуванням від митного контролю;
 • переміщення шляхом надання одним товарам вигляду інших;
 • подання митному органу підроблених документів, як підстава для переміщення товарів через митний кордон України.

Саме обрання “зеленого коридору” вважається тією заявою, що підтверджує те, що у вас немає товарів, котрі потрібно письмово декларувати та оподатковувати.

Через «зеленомий коридор» дозволено перевозити такі товари:

 • обмеження у зеленому коридоріречі особистого характеру (два мобільні телефони, одну відеокамеру, один фотоапарат, два персональних комп’ютера – норми на одну особу);
 • спортивне спорядження;
 • прикраси, одяг, взуття, що перебувають у використанні;
 • засоби особистої гігієни у кількості не більше 100 мл;
 • товари, загальна вартість котрих не перевищує 500 євро, а вага 50 кг;
 • готівку, що у сумі не перевищує 10000 євро на одну особу;
 • міцні алкогольні напої не більше 1 л, вино не більше 2 л, пиво не більше 5 л;
 • не більше 200 цигарок, 50 сигар чи 250 г тютюну;
 • продукти харчування для власного споживання на суму, що сумарно не перевищує 200 євро;
 • лікарські засоби у сукупності не більше 5 упаковок;

Все, що перевищує ці ліміти не дозволено переміщувати по “зеленому коридору” і дасть підстави “митникам” скласти постанову про порушення митних правил по 471 МК України.

Процедура конфіскації майна

Передедній облік, оцінку та конфіскацію майна проводить державна фіскальна служба України. Фінальне рішення по конфіскації вашого майна повинен прийняти суд. Це означає, що після складення “митником” постанови про порушення митних правл по 471 МК України ця постанова буде передана до суду, а Ваше майно тимчасово конфісковане. Суд буде вирішувати чи дійсно Вами було здійснено митне правопорушення. На стадії судового розгляду адвокат допоможе побудувати лінію захисту по Вашій справі то допоможе повернути належне Вам майно.

Облік та зберігання майна до того, як суд винесе рішення про його конфіскацію ведеться митницею.

Адвокатське бюро “Кульчицький та Партнери” допоможе повернути конфісковане майно у разі його незаконного вилучення чи арешту.

Дізнатись про вартість