У більшості країн світу процедура ведення переговорів з метою добровільного та досудового врегулювання спору є однією з найпопулярніших форм врегулювання конфлікту. Досудове врегулювання спорів в Україні застосовується досить часто.

У деяких справах, такий як отримання згоди суду для виїзду за кордоно з дитиною без згоди батька обов’язковим є надання доказів того, що батько дитини не надає згоду на виїзд дитини за кордон. Таким чином, обов’язковим є надсилання листа батькові дитини з пропозицією надати таку згоду. Якщо батько дитини не відреагує на цей лист, то його копія з повідомленням про вручення і буде доказом наявності спору. Разом з тим, зустрічаються випадки, коли, після отриманя листа – батько дитини – дає згоду. Таким чином, фактично питання вирішується набагато швидше та з меншими фінансовими затратами для обох сторін.

Загалом, переговори – це процес, за допомогою якого сторони, залучені в проблему, обговорюють її один з одним, намагаючись досягти спільного рішення. Переговори можуть відбуватися безпосередньо між учасниками конфлікту або між юристами, які представляють їх інтереси.

Адвокатське посередництво відбувається тоді, коли медіатором виступає адвокат або адвокати сторін. Вони працюють у цьому випадку і як юристи, і як посередники.

Найчастіше сторони залучають нейтральну сторону – медіатора (посередника), який веде цей переговорний процес, вислуховує аргументацію сторін щодо суті спору і активно допомагає сторонам зрозуміти свої інтереси, оцінити можливість компромісів і самостійно прийняти рішення, що задовольнить всіх учасників переговорів.

Ведення переговорів з метою добровільного та досудового вирішення спорів порівняно з судовою формою захисту прав, має ряд переваг, серед яких:

  • досудове вирішення спорів характеризується великим ступенем диспозитивності з мінімальним втручанням з боку держави;
  • простота процедури, що позбавляє сторони від зайвих фінансових витрат, які завжди наявні в судовому розгляді справ;
  • допомагає сторонам з економити час на вирішення спору;
  • вступ в переговори є добровільним і дозволяє учасникам самостійно обрати посередника (адвоката, консультанта, медіатора і тд.) за допомогою якого будуть вирішуватись суперечності;
  • забезпечує сторони можливістю самостійно контролювати процедуру розгляду і її результат, який досягається шляхом ухвалення сторонами рішення на добровільній і рівноправній основі, що однаково влаштовує заінтересовані сторони

Практика застосування переговорів свідчить про те, що їх якість і ефективність багато в чому залежать від участі в них професійних юристів (адвокатів):Таким чином, можна стверджувати, що такий спосіб врегулювання конфлікту є відносно самостійним у своєму регулюванні та існуванні від судової системи та дозволяє сторонам вийти з тупикової ситуації і продемонструвати високий рівень культури спілкування сторін.

  1. фахівці, які представляють інтереси сторін при переговорах, не допустять виникнення нових конфліктів;
  2. забезпечується конфіденційність проведеної процедури примирення;
  3. роз’яснення конфліктуючим сторонам їх прав і відповідальності, а також вигоди досудового вирішення конфлікту до судового розгляду;
  4. від досудового розгляду можна відмовитися в будь-який момент.

Досудове врегулювання спорів включає в себе наступні етапи:

  1. Аналіз ситуації;
  2. Підготовка та предявлення претензії із зазначенням у ній необхідних норм законодавства;
  3. Ведення переговорів.

 

    Претензія – письмовий документ, що надсилається особою, яка вважає, що її права та законні інтереси порушені, до порушника з вимогою відновити права та інтереси.

 

    Вимога – письмовий документ, що надсилається особою в зобов’язанні з невизначеним строком виконання боржником обов’язку або визначений моментом пред’явлення вимоги – воля на пред’явлення.

 

Своєчасне звернення до адвоката за складанням претензії дозволить професійно обґрунтувати свою позицію і в більшості випадків уникнути тривалих судових розглядів.

Замовити послугу

About Олександр Кульчицький

Адвокат, керуючий Адвокатського бюро Кульчицький та Партнери (м. Львів)