ДТП за кордоном – поради адвоката

ДТП за кордоном – це подія, яка може статись з кожним, хто подорожує власним автомобілем. Слід пам’ятати, що в якій би країні Ви не опинилися, і які б не були обставини події, не допускайте переміщення транспортних засобів, учасників аварії, до того моменту, поки не прибудуть органи дорожньої інспекції.

Насамперед необхідно зафіксувати обставини аварії. Потім необхідно викликати поліцію.

Чекаючи поліцію, запишіть всі можливі дані учасників ДТП за кордоном (номерні знаки автомобілів, по можливості дані про водіїв). Також слід буде зафіксувати дані свідків. Крім того, я рекомендую своїм клієнтам сфотографувати місце ДТП і пошкодження, завдані автомобілям.

ДТППредставники дорожньої інспекції оформляють дорожній протокол або поліцейський рапорт залежно від країни. Ні в якому разі не підписуйте документ, якщо він складений на мові, якою ви не володієте. Але навіть якщо під час ДТП за кордоном протокол складений чужою мовою, обов’язково отримаєте його копію або відомості про поліцейського, який прибув на місце ДТП.

Дорожня інспекція має право перевіряти тільки термін дії поліса і документи на Ваш автомобіль. У випадках будь-яких непорозумінь, якщо Ви за межами України телефонуйте в представництво Бюро (адреса і телефон є на зворотному боці сертифіката “Зеленої карти”) або в консульство України. Пам’ятайте, що всі зобов’язання по врегулюванню ДТП лежать на компанії винуватця, копію якого Ви маєте мати на руках.

Якщо Ви потрапили у дорожньо-транспортну пригоду (ДТП) за кордоном, Ваші дії мають бути наступні:

1. У першу чергу слід зафіксувати місце дорожньо-транспортної пригоди (ДТП);
2. Після цього, учасникам ДТП слід викликати поліцію, якщо Ви не володієте мовою, дозвольте це зробити іншому учаснику, але ні в якому разі не залишайте місце пригоди;
3. Якщо на транспортному засобі є пошкодження, то необхідно обов’язково отримати довідку поліції про обставини ДТП. Ця довідка дозволить стане Вам у пригоді при перетині кордону;
4. З цією довідкою Вам слід відразу звернутись до іноземної страхової компанії, де застрахований винуватець ДТП та надати їм для огляду транспортний засіб;
5. Власний транспортний засіб Ви можете ремонтувати як за кордоном так і в Україні, вже після повернення, у такому разі обов’язково зберігайте всі документи, які підтверджують розмір збитків, або залучіть експерта для його визначення;
6. Після повернення в Україну слід повідомити Вашу страхову компанію про настання ДТП за кодоном.

У разі ДТП за кодоном завжди викликайте поліцію, або представника страхової винуватця, а також отримуйте довідку про ДТП.

ДТП за кордоном

Яким є максимальний розмір відшкодування, яке Ви можете отримати у разі ДТП за кордоном?

Розмір максимального відшкодування, яке Ви можете отримати залежить від країни у якій сталась дорожньо-транспортна пригода, оскільки, відповідно до статті 3 “Конвенції про право, що застосовується до дорожньо-транспортних пригод“, правом, що застосовується до цивільної недоговірної відповідальності, яка виникає внаслідок дорожньо-транспортних пригод, є внутрішнє право Держави, у якій відбулася пригода.

Наприклад, на Мальті відповідальність страхової за шкоду завдану життю необмежена, а відповідальність за шкоду завдану майну становить 50 тис євро. У Німеччині персональний ліміт 2,5 млн євро, три і більше постраждалих отримують 7,5 млн євро, матеріальний збиток покривається на 500 тис євро. Гроші повертає страхова компанія винуватця ДТП. Механізм повернення коштів у разі дтп за кордоном залежить від конкретної країни.

У разі грамотного юридичного підходу та подання необхідних документів, розмір страхового відшкодування отриманого в іноземній страховій компанії може перевищувати очікувану Вами суму мінімум у два-три рази.

Якщо в результаті ДТП Ви отримали травми або інші ушкодження здоров’я, то розмір страхового відшкодування зростає ще більше.

У наступній публікації буде висвітлено проблему отримання страхового відшкодування за участю транспортного засобу на іноземній реєстрації, якщо ДТП сталось на території України.

About Олександр Кульчицький

Адвокат, керуючий Адвокатського бюро Кульчицький та Партнери (м. Львів)