Правова допомога свідку в кримінальній справі повинна надаватись професійно та безумовно якісно. Положенням частини другої статті 59 Конституції України передбачено право кожного при вирішенні справ у судах та інших державних органах в Україні користуватись правовою допомогою адвоката. Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 30.09.2009р. у справі № 23-рп/2009 розтлумачено, що особа під час допиту її як свідка в органах дізнання, досудового слідства чи дачі пояснень у правовідносинах з цими та іншими державними органами має право на правову (юридичну) допомогу від обраної за власним бажанням особи в статусі адвоката, що не виключає можливості отримання такої допомоги від іншої особи, якщо законами України щодо цього не встановлено обмежень.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 66 КПК України передбачено, що свідок має право користуватися під час давання показань та участі у проведенні інших процесуальних дій правовою допомогою адвоката.
Свідок має право з’явитися на допит з адвокатом по кримінальних справах, запрошеним ним для надання допомоги адвоката при допиті свідка.
Права та обов’язки свідка в кримінальному судочинстві.
Правова допомога свідку в кримінальній справі необхідна
Як показує кримінальна практика, якщо Вас викликають на допит у якості свідка, то Вам краще з’явитися на допит з адвокатом. Це убезпечить від тиску з боку слідства, дозволить спокійно обдумати ситуацію і вирішити питання про те, які свідчення необхідно давати у кримінальній справі. Будь-які необдумані свідчення, можуть бути використані проти свідка та в подальшому ускаднити роботу адвоката при допиті свідка. Нерідко буває, що особу викликають спочатку у якості свідка, а потім такий свідок стає підозрюваним, а в подальшому і обвинуваченим.
Адвокат при допиті свідка в кримінальному процесі
Якщо свідок з’явився на допит з адвокатом, запрошеним ним для надання юридичної допомоги, то допомога адвоката при допиті свідка буде полягати у наданні свідкові в присутності слідчого коротких консультацій, адвокат зможе задавати з дозволу слідчого питання, робити письмові зауваження з приводу правильності і повноти записів у протоколі даної слідчої дії. Слідчий може відхилити запитання адвоката, але зобов’язаний занести відхилені запитання до протоколу. Після закінчення допиту, адвокат має право робити заяви про порушення прав і законних інтересів свідка в кримінальному процесі. Зазначені заяви підлягають занесенню до протоколу допиту.
Практикуючий адвокат у кримінальних справах у Львові