Розлучення, розірвання шлюбу

Розлучення, розірвання шлюбу це одне й те саме поняття, різниця лише в тому, що розірвання шлюбу це юридичний термін, який використовується у Сімейному Кодексі України, а термін розлучення використовується у побуті. Отже, розлучитись або розірвати шлюб можна через суд, або без суду. Давайте розглянемо всі варіанти.

Розірвання шлюбу (розлучення) без суду

Відповідно до статті 106 Сімейного Кодексу України подружжя, яке не має дітей має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу. Такі заяви мають подавати особисто чоловік і жінка. Якщо хтось із подружжя не може подати таку заяву особисто, то від його імені таку заяву може подати другий з подружжя, але така заява має бути завірена нотаріусом, або іншою особою, яка має таке право. Після отримання заяви орган державної реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана. Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Розлучення без суду:

  • розлучитись без суду можуть особи, які не мають дітей;
  • повинна бути згода обох з подружжя;
  • заява на розлучення подається в місцевий орган РАЦС особисто кожним із подружжя, або нотаріально завірена заява одного, подається іншим з подружжя;
  • термін розгляду заяв – один місяць, після чого, вноситься запис про розірвання шлюбу у книгу реєстрації актів цивільного стану

За заявою одного з подружжя шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану, якщо другий із подружжя:

  • визнаний безвісно відсутнім;
  • визнаний недієздатним.

Розлучення у Львові можна здійснити за заявою, яка подається до органу державної реєстрації актів цивільного стану. Заява про розлучення подається, як правило, до того орагну РАЦС, який реєстрував шлюб, або за місцем проживання. Якщо у подружжя немає дітей і є згода на розлучення, то подружжю разом потрібно написати заяву про розлучення і подати її в один з органів реєстрації цивільного стану.

Розірвання шлюбу (розлучення) через суд.

Якщо є діти то розірвання шлюбу здійснюється виключно через суд.

У разі відсутності спору між подружжям, щодо того з ким проживатимуть діти після розлучення та за відсутності претензій з приводу майна набутого під час шлюбу, розірвання шлюбу здійснюється за рішенням суду за спільною заявою подружжя.

Відповідно до статті 109 Сімейного Кодексу України, подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.  Договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений. У разі невиконання цього договору аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.

На практиці розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя, яке має дітей зустрічається досить рідко. Як правило, розлучення відбувається за позовною заявою одного з подружжя.

Позовна заява про розлучення подається до суду за місцем проживання відповідача, а також може подаватись за місцем проживання позивача, якщо він проживає разом з дитиною.

Позовну заяву про розлучення розглядає суд. При розгляді позовної заяви, суд з’ясовує причини позову про розірвання шлюбу, бере до уваги наявність малолітньої дитини, дитини-інваліда та інші обставини життя подружжя. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.

Під час розгляду позовної заяви про розлучення суд повинен вживати заходів до примирення, як правило такими заходами є оголошення перерви у судовому засіданні та надання строку терміном від одного до шести місяців подружжю для примирення.

Розлучення через суд:

  • наявність дітей;
  • незалежно від наявності майнового спору;
  • позовна заява одного з подружжя, або спільна заява та письмовий договір, де зазначено розмір аліментів, місце проживання дитини, порядок побачень з дитиною, участь у її вихованні тощо;
  • суд вживає заходи для примирення та досліджує підстави позову.

Позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини. 

Для того, щоб підготувати заяву про розлучення та/або письмовий договір про розподіл обов’язків подружжя Ви можете скористатись послугами, які надає адвокат по сімейних справах у Львові.

Якщо Ви вирішили розлучитись без допомоги адвоката, то я пропоную Вашій увазі статтю як розлучитись через суд. Ви дізнаєтесь, як підготувати позовну заяву про розірвання шлюбу, які необхідно подати документи до позовної, а також ми розглянемо питання аліментів, визначення місця проживання дитини та зміни прізвища після розлучення, тощо.

About Олександр Кульчицький

Адвокат, керуючий Адвокатського бюро Кульчицький та Партнери (м. Львів)