Спадщина та спадкування – тема, яка напевно може зацікавити кожного. В Україні питання спадкування регламентується Цивільним Кодексом України та підзаконними нормативними актами, які щодо діяльності нотаріусів. Як адвокат, часто я зустрічаюсь з людьми, які мають проблеми з поділу спадщини, неможливості її оформлення чи пропуску строку для її прийняття.
Відповідно до законодавства є два види спадкування за законом, або за заповітом. Логічно, що спадкування за заповітом має місце тоді, коли є заповіт, а спадкування за законом має місце, тоді, коли немає заповіту, але є спадкоємці.
– спадкодавець у заповіті може призначити спадкоємцем одну або декілька осіб не залежно від родинних зв’язків;
– спадкодавець може скласти заповіт на все або на частину свого майна.
Спадкування за законом:
– спадкування за законом здійснюється на майно, на яке немає заповіту;
– за законом спадкувати можуть лише родичі в т.ч. і неповнолітні, а також утриманці спадкодавця, тобто особи, які не менш як п’ять років одержували від нього матеріальну допомогу.
Оформлення спадщини за заповітом нотаріусом
Для оформлення спадщини за заповітом необхідно насамперед дізнатись чи є заповіт. На даний час в Україні діє Конвенція про впровадження системи реєстрації заповітів, згідно цієї Конвенції у реєстрі містяться такі відомості щодо заповіту: відомості про заповідача; про засвідчення заповіту; про видачу дубліката заповіту; про документ, який змінює або скасовує заповіт; про визнання заповіту недійсним; про реєстрацію заповіту в іноземній державі; про реєстратора. Ці відомості зі Спадкового реєстру може отримати кожен потенційний спадкоємець у будь-якій нотаріальній конторі, після смерті спадкодавця.
У разі, якщо заповіт складено можна переходити до оформлення спадщини за заповітом нотаріусом. Строк прийняття спадщини за заповітом становить 6 місяців з часу відкриття спадщини, у більшості випадків цей строк рахується з дня смерті спадкодавця. Для того щоб оформити прийняття спадщини за заповітом потрібно звернутись до нотаріуса за місцем проживання спадкодавця, або за місцем знаходження його майна із заявою про прийняття спадщини за заповітом.
Нотаріус отримавши заяву про прийняття спадщини за заповітом вносить її до свого реєстру та робить відповідні запити, щодо зареєстрованого майна за спадкодавцем, вживає інші необхідні дії для оформлення спадщини.
оформлення спадщини без заповіту за законом
Оформити спадщину за законом можуть лише визначені категорії громадян, а саме – родичі та утриманці померлого. За законом також можуть спадкувати діти померлого зачаті за час його життя та народженні після його смерті.
Для спадкування за законом також є необхідним дотримання загального правила у 6 місяців з часу відкриття спадщини. Нагадаю, що це правило стосується спадкоємців, які не проживають разом із спадкодавцем і хочуть прийняти спадщину.
Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. (частина 3 ст. 1268 Цивільного Кодексу України).
Подання заяви на прийняття спадщини за законом, якщо спадкоємець не проживав разом із спадкодавцем, здійснюється протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини. Заява на прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем проживання спадкодавця або місцем знаходження нерухомого майна спадкодавця.
Якщо за законом право на спадщину мають декілька осіб, вони всі мають право подати заяви на отримання спадщини. У такому разі кожен буде спадкувати в певній частині.
Якщо всі строки дотримані, заяви та необхідні документи подані, проблем із оформленням спадщини бути не повинно.
У наступній статті ми розглянемо проблемні питання оформлення спадщини та, зокрема, оформлення спадщини через суд.