Стягнення аліментів на дитину

Стягнення аліментів на дитину, тобто на утримання дитини випливає з обов’язку батьків на утримання дитини до досягнення нею повноліття, який передбачено статтею 180 Сімейного кодексу України.

У період, коли батьки з дитиною проживають однією сім’єю, питання утримання дитини вирішується на побутовому рівні за домовленістю між батьками.  Питання утримання дитини постає гостріше, коли подружжя розлучається і дитина починає проживати з одним із батьків. Тоді, як правило, і виникає питання стягнення аліментів на дитину, яке вирішується через суд. Як розлучитись через суд я описував у попередній статті.

Аліменти на утримання дитини можуть стягуватись судом не залежно від перебування у шлюбі між собою батьками дитини

Стягнення аліментів на дитину

Аліменти на дитину можуть сплачуватись одним з подружжя добровільно, на підставі договору, або стягуватись за рішенням суду.

При поданні позовної заяви щодо стягнення аліментів на дитину слід пам’ятати, що аліменти стягуються на користь того з батьків з ким проживає дитина.

Аліменти можна стягувати за відсутності спору про батьківство

До позовної заяви про стягнення аліментів на дитину слід додати докази, які підтверджують проживання дитини разом з Позивачем, перебування її на утриманні в Позивача. Важливе значення при вирішенні питання розміру аліментів, мають докази фінансової спроможності Відповідача.  Адвокат, який надає юридичну допомогу у справі зі стягнення аліментів допоможе зібрати належні та допустимі докази, які дозволять стягнути максимальну суму аліментів. Такими доказами можуть бути покази свідків, кредитні угоди на придбання дорогих товарів, докази наявності офіційних та неофіційних доходів у Відповідача.

До позовної заяви про стягнення аліментів слід додати:

  • докази походження дитини від Відповідача;
  • докази проживання дитини з Позивачем;
  • докази в обгрунтування бажаного  розміру аліментів


Від сплати судового збору звільняються: позивачі – за подання позовів про стягнення аліментів

Судовий збір за подання заяви про стягнення аліментів не сплачується

До Вашої уваги Зразок позовної заяви на стягнення аліментів

Подавши позовну заяву на стягнення аліментів, Вам слід потурбуватись про те, щоб у матеріалах справи був ідентифікаційний код Відповідача.  Якщо у Вас немає інформації про ідентифікаційний код Відповідача, то згідно законодавства, суд повинен його отримати самостійно. Вам потрібно лише це проконтролювати. Оскільки, в подальшому це значно спростить виконання рішення суду. 

У виконавчому листі на стягнення аліментів суд обов’язково має вказати ідентифікаційний код Відповідача.

За роки моєї адвокатської практики у справах із стягнення аліментів не було жодного випадку, щоб суд відмовив у стягненні аліментів на утримання дитини, разом з тим, в залежності від позиції сторін, поданих доказів, пояснень тощо, сума аліментів на утримання дитини може становити від 400 грн. до 2000грн.

При визначенні розміру аліментів суд враховує:

  • стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
  • стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
  • наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
  • інші обставини, що мають істотне значення.

Стягнення аліментів з приватного підприємця

Якщо Відповідач є зареєстрований приватним підприємцем, то відповідно до законодавства він зобов’язаний вести книгу доходів та витрат, де показувати рух коштів, що може стати доказом фінансового стану Відповідача. Однак, як показує практика, не всі підприємці сумлінно дотримуються вимоги вести вказану книгу. У такому випадку, доказами доходів можуть бути підтверджені докази витрат Відповідача, зокрема, витрати на утримання майна, витрати на здійснення підприємницької діяльності, тощо.  Стягувати аліменти з приватного підприємця я рекомендую у твердій грошовій сумі, яка підлягає індексації. Так значно простіше розрахувати суму аліментів, яка підлягає до сплати. Для розрахунку суми аліментів з врахуванням доходів Відповідача Вам краще звернутись на юридичну консультацію до адвоката.  Фахова підтримка дозволить Вам адекватно оцінити фінансовий стан Відповідача з урахуванням судової практики обрати вірний розмір щомісячних аліментів на утримання дитини.

Аліменти, одержані на дитину, є власністю того з батьків, на ім’я кого вони виплачуються, і мають використовуватися за цільовим призначенням. Неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, які одержані для її утримання.

Стягнення аліментів з безробітного

Коли мова йде про стягнення аліментів багато людей притримуються тієї думки, що якщо інший з батьків дитини, то й звертатись до суду про стягнення аліментів не варто, все-одно нічого не отримають. Ця думка однозначно хибна.  Якщо людина офіційно безробітна це не означає, що у неї немає взагалі жодних доходів. На моїй практиці суд стягував з особи, яка мала статус безробітного на утримання дитини суму коштів в розмірі половини від мінімальної заробітної плати щомісячно.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 182 Сімейного Кодексу України, мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менше мінімального розміру, передбаченого частиною другою статті 182 Сімейного Кодексу України, то дитині призначається відповідно до закону державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 30 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога, яка не може бути меншою ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Якщо у Вас виникло питання щодо стягнення аліментів на утримання дитини, Вам неодмінно слід звернутись до адвоката для отримання юридичної консультації. Кожна ситуація є унікальною і потребує індивідуального підходу. Юридична консультація з приводу стягнення аліментів та правова допомога адвоката дозволить Вам вирішити ситуацію на Вашу користь.

Законодавство дозволяє також здійснювати стягнення аліментів на утримання дружини,читайте статтю. 

About Олександр Кульчицький

Адвокат, керуючий Адвокатського бюро Кульчицький та Партнери (м. Львів)