Негаторий позов

Законний власник майна має право на звернення до суду з позовом про усунення перешкод в користуванні майном. Такий тип позову у цивілістиці іменується негаторним.

Позов про усунення перешкод в користуванні майномІз зазначеним вище позовом може звернутися не тільки власник майна, а й особа, яка відповідно до закону або договору має право володіння та користування майном, до прикладу, орендар майна. Це стосується навіть того випадку, коли зазначені перешкоди чинить власник такого майна, тобто орендодавець.

Особа, котра звертається до суду з негаторним позовом має право вимагати не лише усунути існуючі перешкоди, але й зобов’язати відповідача утриматися від вчинення дій, котрі можуть призвести до виникнення таких перешкод. До прикладу, знесення неправомірно збудованих споруд, або про припанення ремонтних робіт в сусідній квартирі тощо.

Особливо актуальним такий тип позову є для власників суміжних земельних ділянок, коли один із власників землі перешкоджає користуватися майном іншому.

Позовна давність до вимог про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном не застосовується, оскільки порушення прав триває у часі. Якщо на момент подання негаторного позову воно припинилося, то підстави для його задоволення відсутні.

Документи, необхідні для усунення перешкод в користуванні майном

У суді важливо підтвердити, що саме ви є власником того майна, на якому існують перешкоди в користуванні майном, для цього варто до заяви у додатках прикріпити наступні документи:

  • копія договору куплівлі-продажу майна;
  • копія свідоцтва про право власності;
  • копія свідоцтва про спадщину (у разі спадкування майна);

Судова практика про усунення перешкод в користуванні майном

Справи про усунення перешкод у користуванні майном розглядаються, як у порядку цивільного судочинства так і порядку господарського судочинства, що зумовлює широке коло суб’єктів, які потребують захисту. Адвокат у Львові Олександр Сергійович Кульчицький завдяки знанню законодавства та судової практики, а також вмінню побудувати правильну лінію захисту готовий надати вам кваліфіковану правову допомогу та здійснювати захист ваших інтересів.

Дізнатись про вартість

About Олександр Кульчицький

Адвокат, керуючий Адвокатського бюро Кульчицький та Партнери (м. Львів)