Сімейний кодекс дає право зацікавленим особам визнати укладений шлюб недійсним. Необхідність визнати шлюб недійсним може виникнути, наприклад, при оформленні спадщини або при виселенні з житлового приміщення. Іноді шлюби укладаються фіктивно, з метою отримання спадщини або реєстрації на житловій площі.
Для збереження майна в особистій власності, іноді доцільно довести, що укладений шлюб є недійсним, його укледення полягало не з метою створення сім’ї. Без кваліфікованої юридичної допомоги дуже складно врахувати всі важливі моменти, вибудувати правову позицію і успішно виграти справу в суді.
Адвокат у сімейних справах може допомогти вирішити питання щодо визнання шлюбу недійсним, скласти необхідні документи і проконсультувати довірителя.
Недійсним шлюб можна визнати тільки в судовому порядку шляхом подання позовної заяви. Правові підстави для визнання шлюбу недійсним вказані в Сімейному кодексі. Найбільш поширеною підставою є фіктивність шлюбу, крім того, шлюб визнається недійсним якщо він укладений між:
- особами, з яких хоча б одна особа вже перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі;
- близькими родичами (родичами по прямій висхідній і низхідній лінії (батьками і дітьми, дідусем, бабусею та онуками), рідними чи не рідними (мають загальних батька чи матір) братами і сестрами);
- усиновителями і усиновленими;
- особами, з яких хоча б одна особа визнана судом недієздатною внаслідок психічного розладу.
Недійсним шлюб можна визнати тільки в судовому порядку
Визнання шлюбу недійсним
Звернутися до суду з позовом про визнання шлюбу недійсним вправі як хто-небудь з подружжя, так і їх спадкоємці, опікуни. При розгляді справи, суд враховує безліч обставин. Наприклад, стан здоров’я подружжя в тому числі психічний, різницю у віці, наявність спільних дітей, тривалість проживання після укладення шлюбу та багато іншого.
Шлюб визнається недійсним з моменту його укладення і не породжує для подружжя жодних правових наслідків стосовно один одного. Наприклад, не виникає право спадкування, припиняється право користування житловим приміщенням, не підлягає розділу нажите в період шлюбу майно.
Якщо в період шлюбу було придбано майно, то воно переходить у часткову власність кожного з подружжя. Тим не менше, суд може визнати право особистої власності на таке майно.
Недійсність шлюбу не впливає на права дітей, які народилися у шлюбі.