Юридичний аналіз договору здійснений адвокатом дозволить Вам уникнути “підводних каменів”, які можуть бути присутні у договорі. Юридичний аналіз договору однозначно необхідний у тому випадку, коли за договором планується здійснити купівлю нерухомості, особливо, якщо це стосується купівлі житла у новобудові та незавершеного будівництва.
Зупинимось детальніше на договорі купівлі-продажу квартири в новобудові.
Враховуючи той факт, що покупці, як правило купують квартиру на стадії будівництва, то, відповідно укласти “звичайний” договір купівлі-продажу нерухомого майна сторони не можуть, оскільки будинок ще не введений в експлуатацію та право власності на квартири у продавця не виникло.
Загальні принципи, правові та організаційні засади залучення коштів фізичних і юридичних осіб в управління з метою фінансування будівництва житла визначаються в Законі України “Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю“. Даний Закон встановлює особливості управління залученими від громадян коштами, а також регулює правові засади та особливості випуску, розміщення та обліку сертифікатів фондів операцій з нерухомістю. Фактично, цей Закон це “дорожня карта” для забудовників і продавців житла на первинному ринку нерухомості.
Однак, зрозуміло, що виконання вимог Закону тягне за собою збільшення витрат в т.ч. і на оподаткування, які несуть продавці житла, тому, працювати у правовому полі можуть собі дозволити не всі забудовники, а лише ті, які будують багато, мають великий капітал, впізнаваний бренд та хороші відгуки спожиачів.
Забудовники, які лише виходять на ринок, як правило, будуть житло за іншими, напівлегальними схемами, яким намагаються надати законного вигляду у різноманітних договорах (договір пайової участі, попередній договір купівлі-продажу квартири, договір про співпрацю, договір з організації будівництва тощо). Юридичний аналіз таких договорів дозволить виявити ті “білі плями” та неоднозначні трактування в договорі, які можуть бути використані продавцем не на користь покупця нерухомості.
При купівлі квартири в новобудові слід звернути увагу на наступні моменти, які мають бути передбачені в договорі:
– чітке визначення об’єкта продажу в додатках до договору та у самому договорі, наявність план-схеми з розміщенням об’єкта купівлі;
– гарантії продавця того, що права на квартиру не можуть бути відчужені іншим особам;
– стан квартири після здачі її в експлуатацію (наявність сантехніки, облицювально-оздоблювальних робіт, опалення тощо);
– стан прибудинкової території (наявність газонів, дитячої площадки, стоянки для автомобілів, тощо);
– наявність можливості усунути недоліки, виявлені при отриманні квартири;
– яка відповідальність забудовника (продавця) за невчасно зданий об’єкт будівництва в експлуатацію, недотримання строків будівництва;
– який механізм розірвання договору, наявність штрафних санкцій при цьому;
– наявність можливості та механізм повернення сплачених коштів у разі порушення забудовником (продавцем) умов договору;
– чи передбачено зміну вартості квартири в залежності від зміни курсу валют, інфляції тощо.
Це лише приблизний перелік запитань, які Вам слід з’ясувати перед укладенням договору щодо придбання житла. Разом з тим, слід зазначити, що навіть, якщо Ви отримаєте задовільні відповіді на вищевказані запитання, немає гарантії, що це все зафіксовано у договорі купівлі-продажу квартири. Для того, щоб застерегти себе від фінансових ризиків, все-таки, рекомендовано звернутись до фахівця з питань нерухомості – юриста, адвоката, який проведе повний юридичний аналіз договору і не лише дасть чіткі відповіді на всі Ваші запитання, але й зверне увагу на ті положення договору, які можуть порушити Ваші права у майбутньому.
Якщо Ви вирішили замовити юридичний (правовий) аналіз будь-якого договору зверніться до Адвокатського бюро Кульчицький та Партнери. Вартість повного юридичного аналізу договору купівлі нерухомості у новобудові та перевірки документів забудовника чи продавця Ви можете дізнатись заповнивши відповідну форму.