Накладення арешту на майно можливо у будь якому процесі: цивільному, кримінальному, адміністративному, чи господарському. Накладенням арешту на майно займається державна виконавча служба на підставі ухвали або рішення суду.

Накладення арешту на майно

Арешт накладається з метою забезчити позовну заяву, коли буде виконуватися судове рішення. Найпоширинішими документами про забезпечення позову є ухвали судів про накладення арешту на майно, або гроші, що належать відповідачеві і знаходяться у його власності. Так, згідно ст. 56 Закону України “Про виконавче провадження” арешт на майно/кошти боржника накладається виконавцем шляхом винесення постанови про арешт майна/коштів боржника, або про опис та арешт майна/коштів боржника.

Накладення арешту на кошти та майноСлід також звернути уваги на припис п. 4.2.3 Інструкції з організації примусового виконання рішень, коли опис та арешт майна відбувався на виконання рішення про забезпечення позову, державний виконавець вручає арештоване майно на зберігання боржнику або його представнику. Третій стороні майно на збереження може бути передано тільки у разі відсутності боржника чи його відмови від взяття майна на збереження, і якщо судовим рішенням призначено третю особу, якій потрібно передати таке майно.

Якщо рухоме майно буде обтяжене шляхом накладення арешту, то відомості про це будуть внесені до Державного реєстру обтяжень рухомого майна і підтвердженням цього буде витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна про реєстрацію обтяження.

close

Фахівці із АБ “Кульчицький та Партнери” проаналізують правомірність взяття Вашого майна під арешт та допоможуть зберегти Ваше майно і зняти арешт з майна.

Як зняти арешт з майна

Якщо на майно особи накладено арешт, і воно належить їй на праві власності, то така особа може звернутися з позовом до суду про зняття арешту з майна (приклад позовної заяви наведено нижче). Після розгляду справи, у разі задоволення такого рішення державний виконавець повинен зняти з такого майна арешт не пізніше наступного для, коли йому стало відомо про такі обставини. Це положення закріплено у ст. 59 Закону України “Про виконавче провадження”.

Арешт можна зняти як з рухомого так і з нерухомого майна.

Також державний виконавець може зняти арешт з майна і без рішення суду, але за наявності наступних обставин:

  • отримання виконавцем підтвердження, що рахунок боржника має особливий режим використання і стягнення на такі кошти/майно заборонене законом;
  • надходження на рахунок державної виконавчої служби або рахунок приватного виконавця коштів, необхідних для задоволення усіх вимог;
  • отримання документів, що підтверджують повний розахунок за придбане майно на електронних торгах;
  • наявність висновку експерта, який уповноважений займатися оціночною діяльністю про неможливість чи недоцільність реалізації арештованого майна у зв’язку з значним ступенем зношення чи пошкодження;
  • погашення заборгованості із сплати періодичних платежів, якщо виконання рішення може бути забезпечений в інший спосіб, ніж стягнення на майно боржника;

АрештВарто також пам’ятати, що згідно роз’ясненню Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у п. 2 визначено, що позов про зняття арешту з майна може бути пред’явлений власником, а також особою, яка володіє на підставі закону чи договору або іншій законній підставі майном, що не належить боржнику (речове право на чуже майно). Позови на захист майнових прав малолітніх та неповнолітніх дітей боржника (засудженого) можуть бути пред’явлені їхніми законними представниками, або органами та особами, яким надано право захищати права, свободи чи інтереси інших осіб. При цьому відповідачем у такому позові є  є боржник, особа, в інтересах якої накладено арешт на майно, а в окремих випадках – особа, якій передано майно, якщо воно було реалізоване. Як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, має бути залучено відповідний орган державної виконавчої служби, а також відповідний орган доходів і зборів, банк та іншу фінансову установу, які виконують судові рішення.

Порядок зняття арешту з нерухомого майна (квартири)

Порядок зняття арешту з квартири, чи іншого житлового будинку є дещо відмінним. В першу чергу, варто звернутися до Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 3 червня 2016 року, де у п. 6 визначено особливі правила підсудності. Так, йдеться про те, що позови про зняття арешту з нерухомого майна пред’являються за місцемзнаходження цього майна або основної його частини, тобто застосовуєтсья виключна підсудність.

Коли трапляється ситуація, що арешт накладено, до прикладу, на декілька Ваших квартир, які знаходяться в різних містах, то позов потрібно пред’являти до одного зі судів за місцемзнаходження майна за вашим вибором.

close

Пам’ятайте, якщо ви не дотримаєтесь правил підсудності Вашу позовну заяву буде повернуто. 

Також, особливою є ситуація, коли Ви дізналися, що Вам належить право власності на квартиру, але у зв’язку з певними обставинами на це нерухоме майно накладено арешт. У цьому випадку можна звернутися до суду з позовом, де в прохальній частині одночасно клопотати про зняття арешту з майна та визнання права власності.

Порядок зняття арешту з автомобіля

Порядок зняття арешту з автомобіля – категорія справ поширена та заслуговує бути виділена в окремий розділ. Часто, на автомобіль накладають арешт через порушення кодесу про адміністративні правопорушення чи несплату податків.

Зняття арешту з автомобіляПо суті, Ви можете їздити на власному автомобілі та навіть не догадуватися, що його взято під арешт, але коли Ви захочете його продати із повною передачею права власності ця проблема може виявитися. Найпростішим способом зняття арешту з транспортного засобу є сплата всіх боргів, та платежів через які було накладено арешт. Але бувають і випадки, коли сума боргів вища ніж вартість автомобіля, а крім того ці борги нараховані внаслідок зловживання службовими особами. Тоді потрібно звертатися в суд і доводити неправомірність накладення арешту.

Але, бувають і такі ситуації, до прикладу, коли ви купили автомобіль по генеральному дорученню, проїздили певний час і вирішили перереєструвати його на себе та виявили, що на це авто накладений арешт. У такому випадку варто написати запит, у якому клопотати про надання інформації, на підставі якої забороняється зняття авто з реєстрації. Після отримання цієї інформації її варто ретельно проаналізувати. Якщо ж це лише штрафи, то знову ж таки найпростіше їх оплатити, а якщо арешт пов’язаний, до прикладу, з поділом майна з дружиною, або й взагалі з кримінальною справою – варто звернутися до попереднього власника авто.

Якщо у Вас є постанова про зняття арешту з автомобіля видана державною виконавчою службою, то Вам необхідно звернутися до регіонального сервісного центру МВС. Там необхідно заповнити бланк-заяву про зняття арешту з транспортного засобу, яку Вам видадуть. Термін розгляду цієї заяви становить до 30 діб. Під час розгляду заяви перевіряється законність постанови і в разі позитивного висновку – знімається арешт з транспортного засобу.

Майно, на яке неможна накласти арешт

Перелік майна, на яке не може бути накладено стягнення міститься у новому Законі України Про виконавче провадження. Так, згідно цьому додатку, не можна накладати арешт на:

  • предмети щоденного побутового вжитку – засоби гігієни, посуд, постільну білизну, одяг, взуття, всі дитячі речі;
  • лікарські засоби, окуляри та інші засоби медичного призначення необхідні боржникові за медичними показаннями;
  • меблі в кількості одного ліжка та стільця на кожну особу, а також один стіл та одна шафа на сім’ю;
  • один холодильник на сім’ю;
  • один телевізор та персональний комп’ютер на сім’ю, а також персональний мобільний телефон на кожну особу;
  • запас питної води, продуктів харчування необхідних для особистого споживання боржником та членами його родини, та особам які перебувають на його утриманні
  • майно необхідне для відправлення рельгійних культів та ритуальних обрядів, професійних занять, якщо воно є єдиним джерелом доходу, знарядь праці, книги;
  • паливо, необхідне для приготування їжі та опалення житла;
  • молочна худоба одна одиниця, дві пари кроликів, п’ять штук птиці, корми необхідні для їх утримання;
  • насіння необхідне для чергового посіву та зібраний урожай;
  • призи, державні нагороди, почесні та пам’ятні знаки, якими нагороджений боржник.

Адвокат у Львові Олександр Сергійович Кульчицький готовий надати кваліфіковану правову допомогу у Вашій справі:

  • перевірити законність взяття майна під арешту;
  • скласти клопотання про взяття майна під арешт для забезпечення позову;
  • підготувати позовну заяву про зняття арешту з майна;
  • представляти Ваші інтереси в суді при знятті арешту з майна.

Дізнатись про вартість

About Олександр Кульчицький

Адвокат, керуючий Адвокатського бюро Кульчицький та Партнери (м. Львів)