Позбавлення батьківських прав батька (матері)
Сьогодні часто трапляються випадки, коли одного з батьків, або ж і взагалі обох позбавляють батьківських прав, внаслідок чого дитина може залишитися сиротою. Проте, трапляються і такі ситуації, коли один з батьків принижує, б’є дитину, або ж взагалі не бере участь у вихованні. В такому випадку таку особу потрібно позбавляти батьківських прав. Проте, така категорія справ надзвичайно складна, оскільки потребує звернення до суду та залучення органу опіки і піклування. У зв’язку з цим самотужки впоратися з такою категорією справ складно, тому варто звернутися до адвоката у Львові – Кульчицького Олександра Сергійовича, який надасть кваліфіковану правову допомогу у вирішенні Вашої справи.
Підстави для позбавлення батьківських прав передбачені у ст. 64 Сімейного Кодексу України, де вказано, що мати або батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:
- не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
- ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини;
- жорстоко поводяться з дитиною;
- є хронічними алкоголіками або наркоманами;
- вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
- засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Варто відзначити, що мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав з підстав 2, 4 та 5, лише у разі досягнення ними повноліття.
Найчастіше батьківських прав позбавляють у зв’язку з ухиленям від виконання своїх обов’язків по вихованні дитини. Перелік цих обов’язків закріплений у ст. 150 Сімейного Кодексу України. Серед них закріплені, зокрема, такі:
- Батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
- Батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
- Батьки зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
- Батьки зобов’язані поважати дитину.
- Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов’язку батьківського піклування щодо неї.
- Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.
- Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
У п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду “Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав” Верховний суд дає більш ширше тлумачення ст. 150 Сімейного Кодексу України. А саме, ухилення батьків від виконання батьківського обов’язку має місце коли вони не забезпечують:
- необхідного харчування;
- медичного догляду;
- лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання;
- не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення;
- не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей;
- не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі;
- не виявляють інтересу до її внутрішнього світу;
- не створюють умов для отримання нею освіти.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов’язками.
Процедура позбавлення батьківських прав
З точки зору судової практики, а саме Постанови Пленуму Верховного Суду “Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав” – позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов’язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об’єктивного з’ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років і тільки з підстав, передбачених ст. 164 Сімейним Кодексом України (підстави наведено вище).
У справах цієї категорії складна доказова база. Фахівці АБ “Кульчицький та Партнери” проаналізують Вашу справу та допоможуть кваліфіковано побудувати доказову базу для доведення всіх фактичних обставин справи.
Обставини, які слід довести для позбавлення батьківських прав:
- батько або мати не спілкується з дитиною та не проявляє ініціативи у такому спілкуванні.
- батько або мати не бере участі у навчанні дитини – не відвідує школу, не допомагає у підготовці дитини до школи, не відвідує шкільні заходи за участю дитини тощо.
- Батько або мати не бере участі у позашкільному розвитку дитини – не пропонує гуртки, на які дитина може ходити, не водить дитину на гуртки, на які дитина вже записана, не відвідує заходи, організовані гуртками за участю дитини тощо
- батько або мати не турбується про стан здоров’я дитини – під час хвороби не відвідував дитину, не цікавиться станом її здоров’я, не оплачує рахунки із медичних закладів.
Перешкоджає у здійсненні можливості відвідування дитиною інших країн для її духовного, внутрішнього розвитку і розширення світогляду. - Не сплачує кошти на утримання дитини, чим фактично не виконує обов’язку із забезпечення дитини належним харчуванням, одягом тощо.
Позовна заява про позбавлення батьківських прав
Позовну заяву необхідно починати писати з шапки, де визначається в який суд подається відповідна заява, хто позивач та відповідач. Для того, аби визначити в який суд подати справу необхідно встановити підсудність. Справа про усунення перешкод в користуванні майна є справою позовного прлвадження і повинна розглядатися за правилами загальної підсудності. Це означає, що заяву потрібно подавати у суд за місцем проживання, або перебування відповідача. Після цього описується ім’я місце проживання позивача та відповідача.
у ст. 41 Конституції України, а також у ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, закріплються принцип непорушності права приватної власності, котрий визначає непорушне право особи на безперешкодне володіння, користування, розпорядження своїм майном та на власний розсуд вчиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Також дані принципи закріплено і у Цивільному Кодексі України, а саме у стаття 316, 317, 319 та 321. На всі ці приписи варто посилатися у позовної заяві, для більш правомірного обгрунтування своїх вимог. Крім того, стаття 391 Цивільного Кодексу України передбачає, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Не менш важливою частиною позовної заяви є прохальна частина, оскільки саме від цього суд відштовхується, приймаючи рішення у справі. У прохальній частині варто вказати, що ви бажаєте усунути перешкоди у користуванні та розпорядженні власністю особи, котра зазначена у свідоцтві про право власності, та визначити адресу ділянки, на якій чиняться перешкоди у користуванні. Крім того, варто зазначити, що судові витрати стягнути з відповідача. Саме це забезпечить Вас, у разі ухвалення судового рішення на Вашу користь від судових витрат.
До позовної заяви обов’язково варто докласти квитанцію про сплату судового сбору, який у даній категорії справ складає 0,4 розміру мінімальної заробітної плати. Без оплати судового збору суд вправі залишити вашу позовну заяву без розгляду.
Провідні фахівці АБ “Кульчицький та Партнери” проаналізують Вашу справу та допоможуть кваліфіковано побудувати доказову базу і сформують позовну заяву.
До позової додаються:
- копія свідоцтва про одруження батьків дитини;
- копія свідоцтва про народження дитини;
- документи, які свідчать про наявність обставин для позбавлення батьківських прав;
- висновок органу опіки і піклування;
- копія позовної заяв;
Після чого позовна заява підписується, проставляється дата складення і подається до відповідного суду.
Судова практика про позбавлення батьківських прав
Щоб виграти справи потрібно не тільки добре володіти чинним законодавством і довести фактичні обставини справи, а й варто ознайомитися з судовою практикою. Наводимо декілька судових рішень:
- Заочне судове рішення про позбавлення батьківських прав;
- Позбавлення батьківських прав за відсутності позивача;
- Позбавлення батьківських прав матері;
- Позбавлення батьківських прав батька дитини на підставі того, що він не турбується про фізичний і духовний стан дитини, не спілкується з донькою, не забезпечує необхідними речима;
- Позбавлення батьківських прав прокурором в інтересах неповнолітнього;
Зрозуміло, що справи даної категорії складні, та потребують знання не лише законодавства, а й практики їх вирішення. Фахівці Адвокатського Бюро “Кульчицький та Партнери” завдяки власному досвіду нададуть кваліфіковану правову допомогу та допоможуть вирішити Вашу справу.
Мені 45 років, Мій біологічний батько (70 років) , якого я не бачив всі 45 років, подав позов про стягнення з мене аліментів на цого утримання. Чи можу я подати зустрічний позов про позбавлення його батьківських прав?
Заздалегіддь вдячний. З повагою, В’ячеслав.
Доброго дня, відповідно до ст 165 Сімейного Кодексу України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім’ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Але лише до досягнення дитиною повноліття
Чи є законним рішення суду про позбавлення батьківських прав якщо позивачем по справі є селищна рада ?
Ні, зустрічний позов про позбавлення батьківських прав подати не можете, але подати відзив на позов і посилатись на ст.204 Сімейного кодексу України звільнення дочки, сина від обов’язку утримувати матір, батька, можете. Але при цьому доведеться довести що батько ухилявся від виконання своїх батьківських обов’язків.
Матір хоче розірвати шлюб і позбавити батька батьківських прав через те що той є хронічним алкоголіком і наркоманом (регулярно проходить лікування в центрах реабілітації), а також жорстоко поводиться з матір’ю (є заява в МВС). Як можна довести це? Чи може суд забов’язати батька пройти експертизу?
Доброго дня, розірвати шлюб можна. Позбавити батьківських прав можна лише з підстав визначених законом. Це все потрібно доводити у судовому порядку
Хочу розірвати шлюб з чоловіком та позбавити його батьківських прав,так як він вже протягом року зовсім не цікавиться донькою,(зараз їй 1рік.8міс).Скажіть будь ласка чи це можливо і якщо так то чим я можу довести у суді той факт що батько рік не бачив дитину,більше трьох місяців не допомагає фінансово(до того були мін.суми 100-200грн),не дзвонить,не приїжає і не цікавиться її долею.Живемо ми у різних містах і разом не були прописані(дитина прописана зімною).Дякую,
Доброго вечора. Ви можете позбавити батьківських прав, якщо доведете в суді, що батько не бере участі у вихованні дитини (пояснення свідків, з садочку (якщо дитина відвідує), тощо). Судова практика дає зрозуміти, що якщо батько з‘явиться в суд та заперечить проти позбавлення його батьківських прав, то суд не позбавить, а застосує попереджувальні заходи. Для початку зверніться в органи опіки та піклування із заявою про вжиття попереджувальних заходів до батька, який ухиляється від участі у вихованні дитини.
В мене складна ситуація. В 2015 році розлучилась з чоловіком. Залишився син, зараз йому 9 років. В рішені суду написано що син повинен проживати з мамою. Батько дитини 2 роки не платив аліменти. Я сама виховувала дитину, матеріально допомагали мої батьки. В 2017 році я подала позов до суду. З вересня 2017 року аліменти надходять. Рік і 4 місяці назад я переїхала до іншої країни і вийшла Заміж, зробила сімейний вид на проживання, знайшла офіційну роботу, зробили мені дозвіл на роботу. Прописана в квартирі. Все цілком офіційно. Син тимчасово залишився в моїх батьків. Місяць назад я поїхала в Україну щоб зробити паспорт закордонний сину, і інші документи. І тут стало питання про дозвіл батька на вивіз дитини ща кордон. А батько категорично проти… Хоча батько йому не дзвонив майже півтора року, а не бачив його більше 2 років. Погрожує що за бере сина собі, але в іншу країну не відпустить. У нього нова сім’я давно. І нова дитина. Я Шукаю правильним вихід. Я все робила тільки для своєї дитини. Я хочу йому краще життя, але за кордоном.
Юліє, у вас не проста ситуація, але вихід із цієї ситуації є. Рекомендую вам звернутись до нас телефоном або за допомогою вайбер.
Чи можете дати відповідь на таке питання ? Чи є законним рішення суду про позбавлення батьківських прав якщо позивачем по справі є селищна рада ?
Доброго дня!!!! Підкажіть будь ласка чи можливо позбавити батьківських прав за ситуації: колишній чоловік не спілкується з сином і не проявляє до цього ініціативи, не цікавиться взагалі дитиною вже 3 роки, на даний час є заборгованість по сплаті аліментів за 7 місяців.
Доброго дня, Маряна. Якщо батько не бере участі у вихованні дитини, не цкавиться нею та не спілкується – це є підставою для позбавлення батьківських прав. Наявність чи відсутність заборгованості по аліментах – не є визначальним критерієм у цій справі. Головний фактор – це участь у вихованні дитини та спілкування з дитиною.
Доброго дня! Мені 12 років.Батько участі в вихованні не бере лише плате аліменти . Батьки розлучені вже 6 років , за цей весь час приїздив лише на день народження на 1 хвилину , або на Святого Миколая . Кожна розмова закінчувалася моїми слізьми тому , що принижував маму в грубій формі й мого нового тата . А учора вже й на мене полилися грубі образи . На гуртки не воде. За всі 6 років навчання в школі лише вчора додався в групу.Ніколи не провідував під час хвороби.Чи можна за це лишити батьківських прав?
Доброго дня. Так можна. Потрібно висновок органів опіки та піклування, який має видати ваша районна адміністрація